Nemoc zvaná laryngitida. Je nakažlivá a máme se jí bát?
I když se neustále mluví o koronavirové pandemii, je zapotřebí si uvědomit, že mezi námi existuje daleko více závažných onemocnění. Jednou z nich je takzvaná laryngitida, jež často přemůže jakkoli silnou imunitu. A jelikož se její první příznaky velice často podcení a zanedbají, měli bychom vědět, jak ji rozpoznat a zdali je nakažlivá. Přece jenom nemluvíme o nemoci, jejíž léčba není záležitostí několika dní.
Laryngitida a její příznaky
Abyste zahájili léčbu včas, je zapotřebí rozeznat počáteční příznaky. Na pozoru buďte v okamžiku, kdy se dostaví bolesti v krku doprovázené kašlem až dušením. V krku člověka navíc může doslova pálit, což je jeden z typických alarmů, které člověk snadno postřehne.
Laryngitida je ve skutečnosti zánětlivé onemocnění způsobované bacilem nebo nějakou virózou. I proto je bohužel těžce rozeznatelná, nebo podceňována. Prvotní příznaky se totiž podobají těm, s nimiž přichází zmiňovaná viróza. Laryngitida nikdy nechodí sama.
Ke zmiňovaným příznakům se velice často přidává tak pocit sucha v ústech, chrapot a následné bezhlasí, dále také pískot a zmiňované dušení jde často ruku v ruce s kašlem připomínajícím štěkot.
Nejedná se o nakažlivé onemocnění
Ano, mluvíme o rizikovém onemocnění, které napadá lidi nezávisle na věku, pohlaví, rase nebo zdravotním stavu. Dokonce bylo prokázáno, že laryngitida postihuje i naše čtyřnohé přátele. I proto se ptáme, jestli mluvíme o nakažlivé chorobě a jestli se jí máme obávat, když postihne někoho z rodiny.
Samotná laryngitida nakažlivá není. Jelikož ale nechodí nemoc nikdy sama, jak ostatně bylo řečeno, viróza nebo doprovázející bacil může na druhého přeskočit. Čili ano, buďte na pozoru, ale spíše před doprovázejícím bacilem než před tím onemocněním.
Léčba laryngitidy
Že vám bylo onemocnění diagnostikováno? Nemusíte se obávat, že by jednalo o nevyléčitelné onemocnění. Tak to není. Léčba se však odráží od toho, jaký typ onemocnění vás postihl. Je to laryngitida akutní nebo chronická?
Zatímco chronická se léčí běžnými kapkami na kašel (nejdříve se likviduje nemoc doprovázející bacil), při akutní verzi nemoci se předepisují kortikoidy a antibiotika.
Jako podpůrnou léčbu je možné vyzkoušet?
Co by to však bylo za nemoc, kterou bychom nemohli vyléčit (nebo alespoň dopomoct k jejímu vyléčení) pomocí babských rad. Staré, dobře osvědčené triky našich prababiček mohou pomoct aspoň k rychlejšímu vyléčení našich hlasivek, které během laryngitidy velmi trpí.
Vyzkoušejte bylinky
I když každému pomáhá něco jiného, za vyzkoušení babské rady rozhodně stojí. Jako podpůrná, přírodní léčba se osvědčily bylinky, konkrétně lipový květ nebo šalvěj. Lze si z nich připravit nejen čaj, ale také kloktadlo.
Hlasový klid pro bezhlasí
Pokud dojde k bezhlasí, hlasový klid je klíčem k vyléčení. Dlouhé mluvení, zpívání nebo hlasité povzbuzování hlasivkám spíše přitěžují, proto se od těchto činností distancujte.
Žádný alkohol ani kouření
Od čeho byste také měli dát ruce pryč, jsou zlozvyky. Konkrétně kouření a alkohol, které nemocnému člověku zrovna neprospívají. Spíše naopak. Kouření i alkohol spíše hlasivky ještě více vysušují a zpomalují jejich hojení.
Hlavu z okna
Sice se při laryngitidě doporučuje klid na lůžku, ale pokud si chcete ulevit, vystrčte hlavu z okna. Vdechujte chladný a vlhký vzduch. Pokud vám to ale nevyhovuje, zábaly na krk a časté podávání studených nápojů (ideálně po lžičkách) jsou skvělou alternativou.
Na pomoc povolejte brambory či med
Pomocnou ruku podávají i superpotraviny, které lze v tomto případě využít. Konkrétně pomáhá med, který si dejte do čaje s citronem. Nebo sáhněte po bramboře – horké, rozmačkané bramboře. Vystelte jí šátek, který si pak omotejte kolem krku.