Detoxikace a změna životního stylu
Různé detoxikační programy a kůry pro očištění a zdravější tělo slouží pro obnovení rovnováhy v těle, získání a upevnění fyzické kondice i k psychické odolnosti. Lidé se snaží očistit tělo od různých škodlivých látek. Nejde jen o užívání vhodného přípravku, ale o potřebné změny ve stravovacích návycích a v úpravě denního režim.
Lidské tělo si samo umí poradit s většinou toxických látek. Dokáže je přeměnit v játrech nebo v ledvinách a jako méně škodlivé je vyloučit z těla močí nebo stolicí. Pokud ale detoxikační orgány nepracují správně, toxické látky se v těle hromadí.
Podpora detoxikačních orgánů
Je třeba jejich fungování podpořit. Správná funkce jater toxiny v jaterní čistírně zneškodní a nepovede to k dlouhodobým komplikacím. Z velmi osvědčených podpůrných prostředků je tu ostropestřec mariánský a další léčivé rostliny s vyšším obsahem hořčin a flavonoidů.
Správnou funkci ledvin pomáhá zajistit zejména pravidelný pitný režim v podobě čisté vody bez bublinek a minerálů, především bez cukru a bez umělých sladidel. Tím zneškodníte toxické látky, rozpustí je močí a vyloučí z těla pryč. Využít lze i čajové bylinné směsi s obsahem kopřivy, přesličky rolní a listu břízy.
Konzumace vlákniny
Některé druhy vlákniny, jako psyllium, na sebe ve střevech navazují mnohé odpadní látky a významně podporují celkovou detoxikaci těla. Aby vláknina působila správně, musí se užívat s dostatečným množstvím tekutin a nemá se užívat společně s léky, aby to nezpůsobilo jejich zhoršené vstřebávání.
Vláknina, tekutiny a tělesný pohyb velmi účinně upraví vyprazdňování a omezí problém se zácpou. U detoxikace je třeba upravit svůj jídelníček a omezit příjem cukru a tuků. Doplnit jídelníček větším množstvím ovoce a zeleniny, ořechů, sušených plodů a semen. V rámci očisty lze zařadit i krátkodobý půst, maximálně 1 až 2 dny jen s příjmem tekutin. Ozdravné a očistné procesy v těle také podpoří tělesný pohyb. Je třeba omezit konzumaci alkoholu a ukončit kouření.