Jak poznat, že blízcí trpí Alzheimerem?
Každý člověk má nějakého strašáka ve své skříni. Zatímco někteří lidé se obávají toho, že jim na dveře zaklepe rakovina, jiní se bojí toho, že jejich blízké napadne Alzheimer. I když se o Alzheimerovi natočilo i mnoho komediálních snímků, stejně se jedná o nemoc, kterou je třeba brát vážně. Mnozí lidé se dokonce o své blízké ani nedokážou postarat s touto nemocí, protože právě tato nemoc je nevyzpytatelná stejně jako chování lidí s touto nemocí. Pokud člověk postihne Alzheimer, většinou jsou dáni do pečovatelského centra, kde se právě o lidi s touto chorobou starají.
Jelikož je Alzheimerova nemoc velice častá a může postihnout nás samotné i blízké v naší rodině, prozraďme si, jak poznáme zavčasu, že naši blízcí nebo také my sami trpíme touto zrádnou nemocí.
Ztráta paměti
K typickým příznakům Alzheimerovy nemoci patří ztráta paměti. To je příznak, o kterém ví řada lidí. Je však třeba konstatovat, že ztráta paměti opravdu nepřijde najednou, jak si mnozí lidé myslí. Ztráta paměti se dostaví průběžně, začne se vkrádat do běžných denních činností. Mnohdy si to z počátku ani neuvědomujeme, že ztrácíme paměť. Všimnout si toho může například právě naše nejbližší okolí.
Výpadek slov
K dalším velice častým příznakům Alzheimera patří také výpadek slov. Většinou se slova přiřazují ke zcela jiným věcem, než co dané slovo doopravdy označuje nebo k čemu náleží. Většinou nemocní lidé trpící Alzheimerovou chorobou také špatně mluví nebo jim trvá déle vysvětlit to, co zrovna mají na mysli nebo co zrovna vysvětlit chtějí.
Opakování
Lidé trpící Alzheimerovou chorobou se také velice často opakují. Například když se ráno oholí, nepamatují si to a odpoledne znovu sahají po holícím strojku. Opakování během dne je tedy další typický příznak nemoci, které se obávají především starší lidé.