Jak správně zvolit velikost záclony
Vybíráte si vhodný doplněk pro vaše okna, ale nejste si jisti, jak velká by vlastně záclona měla být? Pravdou je, že výběr správného rozměru může být oříšek. Díky následujícím řádkům si ale ve výběru správného rozměru uděláte konečně jasno.
Délka záclony
Délka záclony samozřejmě může být odlišná napříč místnostmi i domácnostmi, měla by se ale držet několika základních mezníků, podle kterých se orientuje. Standardně se záclony zavěšují v délce těsně nad parapet, těsně pod parapet, k radiátoru nebo těsně nad zem. Cokoliv mezi je nevhodná délka a takovou záclonu je vhodné nechat upravit.
Obecně se využívají krátké záclony zejména do kuchyní či koupelen, delší do ložnic či obývacích pokojů. Samozřejmě ale záleží na vkusu každého majitele. Do kuchyní pak bývají oblíbené i zcela minimalistické vitrážové záclony, které zakrývají jen nezbytnou část okenní výplně.
Šířka záclony
Pokud jde o šířku záclony, ta musí jednoznačně výrazně převyšovat šířku okna, jinak by byla záclona v okně nepřirozeně natažená. Obecně se nejčastěji pořizují záclony dvojnásobné šířky, než jaká je šířka okna. Pokud ale preferujete záclony výrazně řasené, můžete sáhnout i po širší zácloně. Naopak pokud chcete záclonu řasit méně, což je vhodné zejména u modelů, které mají výrazný vzor nebo jsou již samy o sobě bohatě zdobené, pak vám bude stačit i 1,5násobek šířky okna.
Jak správně měřit
Při koupi nové záclony nezapomeňte na fakt, že garnýž nemusí být ve stejné výšce, jako horní hrana okna. Raději, než od hrany okna proto měřte přímo od garnýže k požadované hranici – parapetu, radiátoru či podlaze. Nezapomeňte ale pak zohlednit i fakt, zda budete záclonu věšet na kroužky (které mohou délku o něco navýšit), nebo ji budete provlékat rovnou garnýží. Co se týče měření šířky, vystačíte si se šířkou okna samotného. Při koupi dvojnásobné šířky vám pak hravě zbyde prostor i na přesah na strany okolo okna.