Kam za sluncem na začátku roku?
Odpověď je jasná – na jih Evropy, na Maltu. Tohle malé souostroví ve Středozemním moři totiž láká turisty od nepaměti. Svou polohou, podnebím, historií.
Kde se Malta nachází?
Maltská republika se nachází asi 95 km jižně od Sicílie a 290 km severovýchodně od Afriky (Tunisko) a náleží jí tři hlavní, obydlené ostrovy: Malta, Gozo a Comino a ostrůvky St. Paul´s Island, Cominotto a Filfla, které obydlené nejsou. Maltskými ostrovy byla kdysi v dobách dávno minulých Evropa s Afrikou spojená. Tuto část pevniny však před více než 10 tisíci lety z velké části zaplavilo moře.
Rozloha maltského souostroví činí 316 km2 a žije tam necelý půl milion obyvatel. Hlavní město Valletta se nalézá na ostrově Malta. Maltská republika je nejmenší členskou zemí Evropské Unie, měnou je Euro. Úředními jazyky jsou maltština a angličtina, ovšem více než 2/3 obyvatelstva hovoří italsky.
Přestože na Maltě nejsou žádné přírodní zdroje, a navíc má země nejmíň sladké vody na celém světě, jde o vyspělý stát s dobrou životní úrovní.
Jak to tedy Malťané s vodou dělají?
Na rostlinstvo a v zemědělství se výhradně používá voda dešťová. Prší sice málo – a v létě zpravidla vůbec – ale veškerá dešťovka se zachytává do nádrží.
Jak je to ale s pitnou vodou? Na tu se mění, ve čtyřech obrovských úpravnách, voda mořská.
Co všechno může poskytnout Maltská republika turistům?
Slunce, slunce, slunce… Valletta je totiž nejslunečnějším městem v Evropě. Kromě lenošení na plážích a koupání v průzračně čistém moři, je tu možnost spousty aktivit, počínaje adrenalinovými vodními sporty až po sportovní rybaření. Mezi nejoblíbenější letoviska patří: Mellieha (s nejkrásnějšími plážemi), Sliema, St. Julians, Cirkewwa, Quawra, Bugibba, a poklidná Marfa. Za pozornost turistů však stojí také stavby a historické památky země, k nimž patří katedrála svatého Jana – klenot maltského barokního umění; postaven Řádem Maltézských rytířů, dále fontána Tritonfountain – hned u Městské brány nebo svatý Andrewský skotský kostel, což je gotická stavba.