kritika

Konstruktivní kritika: Parťák, díky kterému si zvýšíte sebevědomí

Snažíte se bojovat s kritikou. Jste na dobré cestě. Učíte se zvyšovat sebevědomí, aby vás nerozhodila každá maličkost. Všímáte si svých dobrých vlastností a – světe div, se i vaše okolí vás začíná vnímat jinak. Není divu. Ne nadarmo se říká: Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Jak pokračovat, abyste si zdárně poradily i s nepříjemnou kritikou a neublížila vám?

Formulujte názor bez emocí

Především je důležité vědět, že být kritizován a kritizovat jsou spojené nádoby. Jednoduše nejde jenom o to umět kritiku přijmout, ale také ji umět vyslovit. Nebojte se proto vyslovit svůj názor, když vás něco trápí, něco vám nevyhovuje. Když dokážete věcně, bez emocí kritizovat tak, abyste druhému neublížily, ale pomohly mu v osobním růstu, jste na nejlepší cestě dokázat kritiku také přijmout a vyrovnat se s ní. Jednoduše se musíte naučit kritizovat konstruktivně. Co to znamená?

Pochvalte, co se vám líbí

Vaše kritika by měla mít reálné základy a informace. Je dobré kritiku stavět na objektivních kritériích a faktech. Neměly byste ji přibarvovat svými emocemi. Je pochopitelné, že je vám někdo sympatičtější, ale neměli byste někoho kritizovat jenom proto, že vám nepadl do oka.

Snažte se oprostit od osobních sympatií a antipatií a být objektivním hodnotitelem. Buďte empatičtí. Řekněte jasně a zřetelně, co se vám nelíbí, ale také co se vám líbí. Málokdy je totiž všechno špatně. Můžete zkritizovat podřízeného kolegu za to, že sice odevzdal projekt den po uzávěrce a způsobil týmu problém, ale zároveň vyzdvihněte, že jím navržené řešení se vám líbí, protože je promyšlené a řeší různé okolnosti. Kolega bude mít jasný signál, že jste s jeho prací v podstatě spokojeni, ale vytýkáte mu, že nedodržel termín. Příště si na to dá pozor. Vaše vztahy se vyčistí a konstruktivní kritika se stane vaším partnerem, který pomůže v komunikaci oběma. Funguje to tak na pracovišti i v rodině.

You may also like...