Levandule a její prospěšné využití
Vůni levandule zná asi každý z nás. Svíčky a olejíčky z levandule používáme, když chceme navodit příjemnou, klidnou atmosféru. Ženám se mnohdy vybaví Provance obchůdky a dnes tak oblíbené bytové doplňky v tomto stylu. Proč se stala levandule tak oblíbená a neobyčejná?
Levandule není jen voňavou bylinkou s krásnými fialovými květy, má také léčivé účinky a mezi její přednosti řadíme i schopnost odpuzovat hmyz. Má mnohoznačné využití v kuchyni, lékařství i kosmetice.
Levandule pro zdravou mysl i tělo
Jak už jsme výše zmínili, levandule má blahodárné účinky na naše zdraví. Už naši předkové používali levanduli na trávení, spaní, dokonce pro uklidnění při úzkostech a depresích. Někteří ji považují za antidepresivum.
Pokud máte potíže usnout nebo se v noci často budíte, levandule je ta pravá volba! Její účinky jsou srovnatelné s léky na spaní. Vaše tělo určitě uvítá spíše přírodní odvar z levandule nebo polštář naplněný sušenými levandulovými květy.
Z levandule se také vyrábí různé oleje, které můžete použít při poranění. Má dezinfekční účinky a podporuje hojení. Což uvítají hlavně rodiče malých dětí.
Hmyzu levandule nevoní
Patříte k těm, kteří nemají rádi chemické repelenty? Pak vám pomůže levandule. Její silná vůně odpuzuje hmyz. Jestli se vám v kuchyni objeví sem tam nějaký mol, zkuste nasušit levanduli a zavěsit ji v prostorách kuchyně. Uvidíte, že moly stoprocentně zažene a navíc bude vaše kuchyně vypadat příjemně a útulně.
Klíšťata levanduli přímo nesnáší. Pokud vyrážíte někam do přírody, mějte u sebe pytlíček se sušenou levandulí a můžete se natřít levandulovým olejem, tato kombinace určitě zažene všechny parazity.
Levandule a vaření
I v gastronomii má své využití. Najdete ji v džemech, sirupech a dokonce se z květů levandule vyrábí levandulový ocet.
Můžete její květy přidat do rýže, jehněčího, či ji nasušenou nasypte do soli nebo směsi z bylinek (majoránka, petrželka, tymián apod.). Příjemně vaše pokrmy osvěží a ozvláštní.
Jak si levanduli vypěstovat?
Keř levandule dorůstá až do výšky 80cm, pro její pěstování byste měli mít na zahradě sušší a slunné místo. Ideálně zasejte semínka levandule v únoru až březnu, jemně zatlačte do substrátu, nezasypávejte další hlínou. Semínka potřebují neustálou vlhkost a teplo (minimálně 20stupňů).
Sázet ven na zahradu můžete, až rostlinka povyroste do výše 10cm, dodržujte vzdálenost asi 30cm. Pokud nevlastníte zahradu, je možné levanduli pěstovat na okně či balkóně.