Levandule a její prospěšné využití

Levandule a její prospěšné využití

Vůni levandule zná asi každý z nás. Svíčky a olejíčky z levandule používáme, když chceme navodit příjemnou, klidnou atmosféru. Ženám se mnohdy vybaví Provance obchůdky a dnes tak oblíbené bytové doplňky v tomto stylu. Proč se stala levandule tak oblíbená a neobyčejná?

Levandule není jen voňavou bylinkou s krásnými fialovými květy, má také léčivé účinky a mezi její přednosti řadíme i schopnost odpuzovat hmyz. Má mnohoznačné využití v kuchyni, lékařství i kosmetice.

Levandule pro zdravou mysl i tělo

Jak už jsme výše zmínili, levandule má blahodárné účinky na naše zdraví. Už naši předkové používali levanduli na trávení, spaní, dokonce pro uklidnění při úzkostech a depresích. Někteří ji považují za antidepresivum.

Pokud máte potíže usnout nebo se v noci často budíte, levandule je ta pravá volba! Její účinky jsou srovnatelné s léky na spaní. Vaše tělo určitě uvítá spíše přírodní odvar z levandule nebo polštář naplněný sušenými levandulovými květy.

Z levandule se také vyrábí různé oleje, které můžete použít při poranění. Má dezinfekční účinky a podporuje hojení. Což uvítají hlavně rodiče malých dětí.

Hmyzu levandule nevoní

Patříte k těm, kteří nemají rádi chemické repelenty? Pak vám pomůže levandule. Její silná vůně odpuzuje hmyz. Jestli se vám v kuchyni objeví sem tam nějaký mol, zkuste nasušit levanduli a zavěsit ji v prostorách kuchyně. Uvidíte, že moly stoprocentně zažene a navíc bude vaše kuchyně vypadat příjemně a útulně.

Klíšťata levanduli přímo nesnáší. Pokud vyrážíte někam do přírody, mějte u sebe pytlíček se sušenou levandulí a můžete se natřít levandulovým olejem, tato kombinace určitě zažene všechny parazity.

Levandule a vaření

I v gastronomii má své využití. Najdete ji v džemech, sirupech a dokonce se z květů levandule vyrábí levandulový ocet.

Můžete její květy přidat do rýže, jehněčího, či ji nasušenou nasypte do soli nebo směsi z bylinek (majoránka, petrželka, tymián apod.). Příjemně vaše pokrmy osvěží a ozvláštní.

Jak si levanduli vypěstovat?

Keř levandule dorůstá až do výšky 80cm, pro její pěstování byste měli mít na zahradě sušší a slunné místo. Ideálně zasejte semínka levandule v únoru až březnu, jemně zatlačte do substrátu, nezasypávejte další hlínou.  Semínka potřebují neustálou vlhkost a teplo (minimálně 20stupňů).

Sázet ven na zahradu můžete, až rostlinka povyroste do výše 10cm, dodržujte vzdálenost asi 30cm. Pokud nevlastníte zahradu, je možné levanduli pěstovat na okně či balkóně.

You may also like...