Nové oblečení před použitím vždy vyperte!
Proč, říkáte si, když jde o věci nové a čisté? Jenže nové oblečení se od čistého (vypraného) razantně liší. Nové oděvy jsou plné chemických látek, které nám mohou na kůži způsobit podráždění, svědění a zarudnutí.
Touto problematikou se dokonce zabýval jeden renomovaný deník, který upozornil na to, že se nejedená o žádnou banální záležitost. Zde se hlavně jedná o oblečení, které je v přímém kontaktu s kůží, vlněný kabát asi prát nebudeme. Doporučuje se prát hlavně tak, jak uvádí výrobce na etiketě a to klidně dvakrát po sobě, abychom měli stoprocentní jistotu. Pokud tak neučiníme, může se na pokožce objevit alergická nebo iritační dermatitida.
Textil během výroby totiž projde bělením, barvení tužením a nakonec apretací, aby dobře vypadal. Vzniká v různých koutech světa, kde platí odlišné hygienické standardy i předpisy pro užívání chemikálií. Navíc nikdo nevíme, v jakých skladovacích podmínkách oblečení bylo, takže opravdu platí: kdo ví, čím vším při tom projdou. Ulpívají na nich například i sekticidy, které mají zabránit zničení hmyzem, dále obsahují látky proti vlhnutí a množství dalších, jako jsou škodlivá azobarviva, odbarvovače nebo formaldehyd.
Další nebezpečí pak číhá přímo v obchodech, zkušební kabinky jsou přímo rejdištěm bakterií, plísní a dokonce i hmyzu. Vši a moli jsou tím nejobvyklejším druhem, ale může být hůř. Mohou se tak přenášet i různé infekční nemoci. Nikdy nevíte, kdo byl v kabince před vámi ani kdo už měl na sobě oblečení, které jste si přinesli domů. Teď, v době výprodejů, jde o obzvlášť vysokou pravděpodobnost – neprodané věci řetězce vozí přes půl světa.