Umýt či neumýt? Zpracujte správně své potraviny
Známe to my z dětství a opakujeme to i svým dětem. Co budeš jíst nejdříve pořádně umyj! Ale je to tak správně? Neděláme chybu v tom, že neustále vše omýváme?
Je potřeba z potravin smýt určité bakterie, které se na nich usadily. Mnoho z nich je totiž pro náš organismus nebezpečný. Máme ale určité druhy potravin, které se ba naopak omývat vůbec nemají. Důvodem pro nemytí je, že existují i bakterie, které se po kontaktu spíše množí. Což je tedy spíše na škodu než ke splnění účelu. Zde máme 4 druhy potravin, které omýt vždy a které ba naopak nikdy.
Vejce
Vejce jsou na svém povrchu pokrytá ochranou vrstvou proti bakteriím. Tato vrstva se nazývá minerální olej. Pokud vejce omyjete, zbavíte jej této ochranné vrstvy a vystavíte ji vlnám škodlivých bakterií. Radíme tedy vejce neoplachovat.
Hříbky
Po namočení do vody houba ztrácí svou pružnost. Správný způsob, jak tuto potravinu zpracovat je ji řádně očistit od hlíny a jiných nečistot z lesa a před vařením ji jen lehce opláchnout a nechat usušit. Jakmile je voda osušená můžeme houby vařit.
Ovoce a zelenina
Tady platí to staré dobré pravidlo vždy umýt. I přesto, že se nám ovoce či zelenina zdá čistá je třeba ji pořádně opláchnout. Obzvláště pak ty, které mají jedlou slupku. I pokud ovoce nebo zeleninu loupeme je třeba ji před jídlem řádně omýt. Při loupání mohlo dojít k přenosu bakterií ze slupky na potravinu. Pozor na sušené ovoce! Ačkoliv se nám to může zdá zvláštní, protože je ovoce zabalené je nutné jej před konzumací opláchnout. Přeci jenom prošlo si nějakou cestou, než se do toho balení dostalo.
Maso
Kuřecí a vepřové bychom neměli oplachovat syrové. Nejlepší způsob, jak jej očistit je, otřít jej do papírového ubrousku a poté pod vysokou teplotou zpracovat. Po práci ze syrovým mase je ale nutné si ruce řádně umýt. Dobré je také použít po umytí dezinfekční gel.